RSS
sobota, 08 sierpnia 2009
Teneryfa

Teneryfa to słoneczna, ciepła i sucha wyspa na południu. Tu Teneryfa kojarzona jest z pięknymi, rozległymi plażami. Teneryfa północna jest chłodniejsza i bardziej deszczowa, ale za to ta Teneryfa jest pełna zabytków. Taka Teneryfa jest równie atrakcyjna dla turystów. Teneryfa północna jest przykładem na różnorodność wyspy.

Teneryfa jest największą wyspą archipelagu kanaryjskiego. Teneryfa nie bez powodu jest jednocześnie tą, którą turyści wybierają najchętniej. Teneryfa to wyspa gdzie naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Teneryfa i jej południe doskonale urzeka miłośników plażowania i nocnego życia. Teneryfa i aktywny wypoczynek? Tak. Amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą do niego wiele okazji: od sportów wodnych (nurkowania i windsurfingu), przez wycieczki piesze i rowerowe, zwiedzanie zabytków i miasteczek na północy, aż po wspinaczkę górską. Teneryfa to najbardziej zróżnicowana z Wyspy Kanaryjskie. Teneryfa jest niemal całkowicie górzysta, a jej najwyższy szczyt, Pico del Teide (3718 m n.p.m.) jest zarazem najwyższym szczytem Hiszpanii.

16:29, bahamyhotele
Link Komentarze (2) »
czwartek, 12 lutego 2009
El Noreste (północny wschód
zwany Neocanaria o ukształtowaniu bardziej współczesnym, gdzie znajdują się tereny osadowe uformowania podmorskiego. W tej strefie znajdziemy też formacje o ukształtowaniu tarasowatym i stożki wulkaniczne takie jak na przykład "Caldera de Bandama" i inne bardziej zniszczone przez erozję, położone na wschodzie w Tenteniguada, Temisas i Tirajana. Znajdują się w tej strefie również równiny i wąwozy przynależšce do Telde, Guayadeque i Tirajana. W najbardziej wysuniętym na północny wschód miejscu wyspy znajduje się mały półwysep zwany Isleta, połączony z lądem przesmykiem Guanarteme, z plażami Las Canteras i Las Alcaravaneras usytuowanymi na jego brzegach. Isleta przynależy do miasta Las Palmas de Gran Canaria i góruje nad nim znajdującymi się na niej dwoma wzgórzami: Montana del Faro (251 m) i Montana del Vigía (212 m).
17:35, bahamyhotele
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 18 grudnia 2008
Roque del Este

Roque del Este – mała, niezamieszkana wyspa należąca do Archipelagu Chinijo, znajdującego się na północ od wyspy Lanzarote, będącej częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Jej powierzchnia wynosi 0,06 km2, najwyższe wzniesienie ma wysokość 84 m. Na jej terenie znajduje się strefa ochronna dla ptactwa morskiego (Parque Natural del Archipiélago Chinijo).

W języku hiszpańskim jej nazwa oznacza skałę na wschodzie.

13:30, bahamyhotele
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 30 października 2008
Loro Parque
Loro Parque na Teneryfie jest najbardziej popularnym centrum dzikimi zwierzętami i otrzyma więcej niż 1,3 miliona odwiedzających rocznie. Usytuowanego na obrzeżach północnej kurortu Puerto da la Cruz jest domem dla największych kolekcji papuga na świecie i największym w Europie dolphinarium. Znajdziesz tam również goryli, Jaguars i tygrysy. Najnowsze Ponadto do parku, otworzył w 1999 roku i jest pingwin wyspa.
11:58, bahamyhotele
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 14 sierpnia 2008
Roque del Oeste

Roque del Oeste - mała, niezamieszkana wyspa należąca do Archipelagu Chinijo, znajdującego się na północ od wyspy Lanzarote, należąca do archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Jej powierzchnia wynosi 0,015 km2, najwyższe wzniesienie wynosi 41m. Na jej terenie znajduje się strefa ochronna dla ptactwa morskiego (Parque Natural del Archipiélago Chinijo).

W języku hiszpańskim jej nazwa oznacza skałę na zachodzie.

19:41, bahamyhotele
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 czerwca 2008
Gomera
Gomera nazywana przez Kanaryjczyków Isla Redonda (okrągła wyspa), ma powierzchnię 368 km2 i 17 tys. mieszkańców. Większość turystów spędzających urlop na Kanarach, przybywa tu najwyżej na jednodniową wycieczkę z Teneryfy, co jest sporym błędem, bo wyspa ma naprawdę dużo do zaoferowania.

Z jednej strony brak zainteresowania jest niesłuszny i niesprawiedliwy, co szybko odkryją bardziej wnikliwi podróżnicy, którzy spędzą tu trochę czasu, z drugiej zaś strony – wyspa miałaby kłopoty z przyjęciem większej ilości turystów, tym bardziej, że niektórzy jej mieszkańcy już dziś czują się „oblężeni” przez przybyszów.

Klify opadające stromo do oceanu czynią z wyspy skalistą fortecę. Nie ma tu śladów działalności wulkanów – nigdzie nie widać stożków, kalder i tym podobnych osobliwości geologicznych, a wulkaniczną przeszłość wyspy zdradzają jedynie roques, przedziwne skaliste formacje.

W przeciwieństwie do Gran Canarii i Teneryfy, Gomera nastawia się na turystów indywidualnych, którzy mogą tu liczyć na sprawną komunikację autobusową i duży wybór noclegów w hotelach, apartamentach, pensjonatach i casas rurales. Dzięki niedawnemu uruchomieniu połączeń promowych z Los Cristianos i otwarciu lotniska (fakt, że póki co przylatują tu tylko trzy samoloty na dzień) liczba gości zacznie niewątpliwie wzrastać.

11:04, bahamyhotele
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 kwietnia 2008
El Hierro
El Hierro jest najmniejszą i najbardziej wysuniętą na zachód wyspą wśród Wysp Kanaryjskich. Wyspę zamieszkuje zaledwie 8 tys. osób, a sam jej obszar nie przekracza 278 km2. Wyspa posiada bardzo atrakcyjne cyple, między którymi ciągną się szerokie, błękitne laguny i złociste, piaszczyste plaże. Nad wyspie znajduje się również wulkan Malpaso o wysokości 1501 metrów n.p.m. Zbocza wulkanu porośnięte są sosnowym lasem. Wyspa słynie z wyrobów ceramicznych i tkactwa. Takie wyroby lokalnego rękodzieła można kupić na wiejskich targach i miejskich bazarach. Często taki bazar staje się świetną okazją do pokazów regionalnych tańców i śpiewów i przeradza się w większą, kulturalną imprezę. Niektóre miejscowości na wyspie słyną z wyrobu wysokiej klasy białego wina – Malvasia. To, co najbardziej pociąga turystów to dziki, niemal nietknięty przez cywilizację krajobraz przepastnych gór, których wysokie wierzchołki znikają we mgle. To teren bardzo zielony, porośnięty lasem sosnowym. Wyspa El HierroSą tu świetne tereny dla miłośników wspinaczki górskiej i trekkingu. Niektóre rejony są tak gęsto porośnięte bajkową roślinnością, że można się w nie dostać jedynie na piechotę. Na południu regionu znajduje się rezerwat morski, gdzie panują świetne warunki do nurkowania. W morskich głębinach można obserwować rzadkie gatunki podwodnej fauny i flory. Dodatkową atrakcją jest możliwość wykupienia rejsu wzdłuż wybrzeża El Hierro i dłużych - wokół całych Wysp Kanaryjskich oraz rejsów łodziami ze szklanym dnem. MIEJSCOWOŚCI TURYSTYCZNE Najważniejsze nadmorskie miejscowości to Puerto de la Estaca, Sabinosa, Tinor, słynąca z winnic Frontera i La Ristinga. Miejscowości te cieszą się dużym zainteresowaniem turystów ze względu na Wyspa El Hierrorozłożyste, piaszczyste plaże, wiecznie ciepłe morze zachęcające do kąpieli i uprawiania sportów wodnych oraz egzotyczny krajobraz zapewniający nam wypoczynek w ceniu wysokich palm. Warto zwiedzić też Valverde - jedyną stolicę wyspy należącej do archipelagu wysp Kanaryjskich, która nie leży na wybrzeżu. Ta niewielka miejscowość jest położona na porośniętym zielonym lasem zboczu, gdzie znajdują się również sady owocowe, ciągnące się kilometrami winnice i plantacje egzotycznych kwiatów. Ze wzgórza roztaczają się przepiękne widoki na ocean i czerwone dachy miejskiej starówki. Najbardziej oblegane przez turystów punkty widokowe to Mirador de Jinama oraz Mirador de las Playas. Miasto przeżywa rozkwit turystyki- ciągle powstają tu nowe hotele, restauracje i centra rozrywki. W sąsiedniej miejscowości Sabinosa wybudowano duże kąpielisko, które posiada właściowści lecznicze ze względu na występujace tam źródła siarczane.
20:04, bahamyhotele
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 kwietnia 2008
Wysp Kanaryjskie
Wyspy Kanaryjskie są od 1479 roku pozakontynentalną częścią Hiszpanii i stanowią jeden z 17 regionów autonomicznych tego państwa. W ich skład wchodzi 13 wysepek o łącznej pow. ok. 7,5 tys. km kw., lecz jedynie 7 (według wielkości: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera, Hierro) odwiedzanych jest przez turystów. Mieszka na nich ponad 1,6 mln osób, na ogół pochodzenia hiszpańskiego, niemieckiego i brytyjskiego. Położone w pobliżu Zwrotnika Raka, Wyspy Kanaryjskie przyciągają Europejczyków wspaniałym, łagodnym, a zarazem nie nadmiernie upalnym klimatem. Zawdzięcza go archipelag m.in. wpływom ciepłego prądu zatokowego, Golfsztromu. Sezon turystyczny trwa na Kanarach praktycznie przez cały rok. W opinii, że panuje tu wieczna wiosna, nie ma żadnej przesady. Średnia temperatura września wynosi 26 st. C., temperatury w grudniu nie spadają poniżej 18 st. C. Taki klimat posiadają wyspy m.in. dzięki położeniu - ok. 100 km od zachodnich wybrzeży Afryki. Wyspy to raj dla plażowiczów, żeglarzy, surfingowców, płetwonurków i amatorów innych sportów wodnych. Przepiękna, wymyślna architektura najnowocześniejszych kanaryjskich hoteli urzeka oryginalnością, a tysiące turkusowych basenów, usytuowanych w hotelowych ogrodach, zachęcają do kąpieli. W cieniu palm, drzew mangowych bądź migdałowców, których biało-różowe kwiaty rozsiewają wiosną upojny zapach, można znaleźć wspaniałe warunki do wypoczynku. Niepowtarzalny folklor Wysp Kanaryjskich to konglomerat kultury hiszpańskiej, dawnej kultury rdzennych mieszkańców wysp, Guanczów, a także pogańskich, starorzymskich wierzeń. Na każdej z wysp kilkanaście razy w roku odbywają się imprezy religijne i folklorystyczne. Ich niezwykła żywiołowość i kolorystyka sprawiają, że stanowią one wyjątkową atrakcję dla turystów. Na wyspach panuje niezwykły kult Matki Boskiej. Każdego miesiąca obchodzonych jest kilka świąt, charakterystycznych dla jednej lub kilku wysp. Odbywają się wówczas procesje do miejsc kultu, festyny zaś trwają niekiedy do rana.
13:46, bahamyhotele
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 marca 2008
Historia Wysp

W starożytności Wyspy Kanaryjskie były znane jako Wyspy Szczęśliwe i jak się uważa były odwiedzane przez Greków i Rzymian. Na początku XIV w. zostały ponownie odkryte przez Europejczyków. Były wówczas zamieszkane przez lud Guanczów, pokrewny Berberom, który został później prawie całkowicie wytępiony w wielu krwawych bataliach i częściowo zasymilowany.

W XIV i XV w. miało miejsce wiele wypraw genueńskich, francuskich, kastylijskich i portugalskich o podłożu handlowym, eksploatacyjnym i ewangelizacyjnym.

W pierwszym okresie kolonizacji właścicielami wysp byli możnowładcy. Okres ten nazwany został Epoka Pańska (La Época Señorial). W tym czasie niepodbite pozostawały wyspy Gran Canaria, Teneryfa i La Palma. Możnowładcy nie potrafili sobie jednak poradzić z utrzymaniem władzy na zajętych wyspach i dalszym ich podbojem, w czym wydatnie przeszkadzali im Portugalczycy chcący odbić wyspy. W roku 1477 prawo do wysp i ich dalszego podboju zostało wykupione przez hiszpańskich Królów Katolickich (Isabel i Fernando). Od tego momentu rozpoczęła się epoka królewska (La Época Realenga).

Całkowity podbój wysp trwał prawie sto lat i zakończył się w 1496 roku. Ostatnią podbitą wyspą była Teneryfa, na której walki były najkrwawsze i której lud najzacieklej bronił swej ziemi. Pierwszą dużą bitwę pod Acentejo (1494) konkwistadorzy przegrali. Bitwa ta została nazwana "Rzeź pod Acentejo". W rok później konkwistadorzy powrócili w znacznie większej liczbie, wygrywając kolejną bitwę w tym samym miejscu, a bitwa ta otrzymała nazwę "Victoria de Acentejo".

Podbite ziemie zostały rozdzielone pośród kolonizatorów. Podział nie był jednak równy, ziemie otrzymał kler, szlachta i klasa średnia. Prosty lud pracował jako siła najemna lub wziął ziemie w dzierżawę.

W XVII i XVIII wieku wyspy przeszły kryzys ekonomiczny, przez co znaczna część ludności zdecydowała się na emigrację do Buenos Aires, Puerto Rico, Trinidad, Uruguay, Montevideo i Tejas (obecnie wielu z nich powraca).

W roku 1822 stolicą prowincji zostało miasto Santa Cruz de Tenerife. Nie spodobało się to jednak władzom Gran Canarii, która przedsięwzięła wiele kroków, aby umocnić pozycję swojej wyspy. Między innymi utworzono na niej Konsulat Francji oraz organizacje militarne niezależne od Teneryfy. W końcu w roku 1927 dokonany został podział administracyjny na dwie niezależne prowincje.

18 lipca 1936 roku Generał Franco wprowadził na wyspach stan wojenny. Rozpoczęła się hiszpańska Wojna Domowa, która trwała do roku 1939 i zakończyła się triumfem oddziałów Franco, którego dyktatura w Hiszpanii trwała aż do jego śmierci w 1975 roku. Wtedy to władzę w Hiszpanii objął Król Juan Carlos i w szybkim tempie zaczęła się rozwijać demokracja.

10 sierpnia 1982 został zaaprobowany Statut Autonomii Kanaryjskiej i na wyspach ustanowiono Kanaryjską Wspólnotę Autonomiczną. Od tego czasu mają one lokalny parlament, rząd i wymiar sprawiedliwości, których siedziby dzielone są pomiędzy miastami Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria.

13:28, bahamyhotele
Link Dodaj komentarz »
Las Palmas de Gran Canaria

Las Palmas de Gran Canaria jest miastem leżącym na Wyspach Kanaryjskich przynależącym do prowincji Las Palmas (Hiszpania). Jest ono położone na północnym wschodzie wyspy Gran Canaria. Jest stolicą wyspy a zarazem stolicą Autonomii Kanaryjskiej, współdzielnie z miastem Santa Cruz de Tenerife. Poza tym jest największym miastem Wysp Kanaryjskich (siódmym w Hiszpanii) a także stolicą prowincji Las Palmas.

Miasto rozciąga się na obszarze 100,55 km² (ISTAC, 2003). Położone jest na wysokości 8 metrów powyżej poziomu morza. Jego klimat nie obfituje w opady a średnia temperatura to 20ºC.

13:25, bahamyhotele
Link Komentarze (2) »